قیمت فولاد و سنگ‌آهن در بازارهای آتی چین پس از دو روز روند صعودی روز گذشته با افت مواجه شد. ظاهراً تلاش‌های دولت چین برای کاهش ظرفیت تولید فولاد موجب رونق قیمت‌ها شده است.
 
به گزارش استیل پدیا، به نقل از مرکز خدمات فولاد ایران، چین امسال 88 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد خود را تحت برنامه اصلاحات اقتصادی کاهش داده تا از مازاد ظرفیت صنعت فولاد بکاهد که البته تقریباً دو برابر هدف اولیه کاهش 45 میلیون تنی بوده است. این امر موجب رشد 86 درصدی قیمت فولاد در بازارهای فیوچرز این کشور شده است.
 
طبق گزارش متال بولتن، قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین این هفته پس‌ازآنکه به اوج خود از اکتبر 2014 تاکنون رسید روز گذشته 20 سنت کاهش یافت و 83 دلار و 42 سنت در هر تن سی‌اف‌آر چین ثبت شد. در بورس دالیان نیز قیمت قرارداد سنگ‌آهن 4/ 3 درصد افت داشته و به 89 دلار در هر تن رسید؛ درحالی‌که دوشنبه اخیر به اوج سه سال گذشته یعنی 95 دلار رسیده بود.
 
قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای نیز پس از رسیدن به 515 دلار در روز دوشنبه که از آوریل 2014 بی‌سابقه بود حال 5/ 2 درصد پایین آمده و 490 دلار در هر تن شده است. دراین‌بین اما بازار صادرات بیلت چین در سکوت به سر می‌برد و پیشنهاد قیمت جدی در بازار مشاهده نمی‌شود و معاملات ناچیز صورت گرفته نیز از سوی تجار و از موجودی قدیمی انبارها بوده است.
 
آمارهای جهانی نشان می‌دهند آخرین قیمت پیشنهادی برای این محصول 415 تا 425 دلار در هر تن فوب ثبت‌شده که 15 تا 20 دلار رشد قیمت هفتگی داشته؛ ولی پیشنهادی واقعی در بازار دیده نمی‌شود و سکوت برقرار است. در بازار داخلی هفته گذشته قیمت تا 16 دلار رشد داشت.
 
برخی قیمت پیشنهادی صادراتی را به 430 تا 445 دلار در هر تن فوب نیز رسانده‌اند؛ ولی بعید است خریدی صورت گیرد. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت چین 425 دلار در هر تن سی‌اف‌آر معامله می‌شود. به گزارش «دنیای اقتصاد» قیمت ورق گالوانیزه صادراتی چین با توجه به رشد قیمت داخلی ورق گرم بالا رفته البته تقاضا ناچیز است ازاین‌رو رشد قیمت نیز خیلی چشمگیر نبود.
 
بر این اساس آخرین قیمت ورق گالوانیزه صادراتی چین 580 تا 600 دلار در هر تن فوب بوده که 10 دلار نسبت به دو هفته قبل بالا رفته است.

منبع: http://steelpedia.ir/